FAQ
Zastosowanie wszywki Esperal poprzez implantację podskórną (wszycie) przerywa proces przekształcania alkoholu w wodę i dwutlenek węgla tzn. przerywa proces metabolizmu (trawienia) alkoholu przez wątrobę powodując odkładanie się w organizmie toksycznego związku chemicznego.
Połączenie zaimplantowanego Disulfiramu z alkoholem powoduje m.in. nudności, duszności, uporczywe wymioty, bóle głowy i zaczerwienienie twarzy, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia rytmu serca czy oddychania, zaburzenia świadomości, poczucie splątania. Takie reakcje pojawiają się już po kilku minutach po spożyciu alkoholu przez osobę, która ma zaaplikowaną wszywkę alkoholową i może trwać kilka godzin.
Należy pamiętać, że wystąpienie reakcji z alkoholem może pogłębić stopień zaawansowania chorób takich jak: niewydolność nerek, wątroby, chorób układu oddechowego czy krążenia, cukrzycy jak i padaczki. Zostały odnotowane zgony pacjentów, którzy zdecydowali się na spożycie alkoholu pomimo poddania się terapii tzw. wszywki.
Wszywka Esperal obecnie występujący pod nazwą Disulfiram to lek w postaci tabletek do implantacji podskórnej. Po wszczepieniu lek hamuje rozkład alkoholu przez wątrobę. Po kontakcie nawet z niewielką ilością alkoholu powoduje bardzo wzmożone objawy zatrucia alkoholowego – gromadząc w organizmie substancje toksyczne – aldehyd octowy.
Osoba, zdecydowana na zabieg wszywki alkoholowej powinna zachować trzeźwość min. 12 godzin jednak zalecane są 24 godziny przed zastosowaniem leku.
Tak, zaraz po zabiegu można prowadzić samochód. Lek disulfiram nie wpływa na zdolności motoryczne, nie osłabia refleksu czy koncentracji.
Do pracy można wrócić zaraz po zabiegu wszywki alkoholowej. Nawet jeśli jest to praca fizyczna nie ma przeciwwskazań do jej wykonywania. Należy jedynie zabezpieczyć miejsce wszycia Esperalu opatrunkiem.
Nie. Zabieg wszywki alkoholowej odbywa się w znieczuleniu miejscowym a po zabiegu nie ma potrzeby zażywania doustnych środków przeciwbólowych.
Lek najczęściej umieszczany jest podskórnie w okolicy pośladka lub łopatki. Decyzja zależy od preferencji pacjenta.
Nie. Wszywka alkoholowa umieszczana jest pod powięzią przez co są niewyczuwalne przez skórę. Natomiast blizna po nacięciu ze względu na zastosowany szew kosmetyczny jest praktycznie niezauważalna.
Nie ma możliwość aby w trakcie działania wszywki Esperal alkohol w jakikolwiek sposób dezaktywował lek. Co więcej każda spożyta ilość alkoholu spowoduje złe samopoczucie jak i zagraża zdrowiu i życiu pacjenta mogąc doprowadzić do trwałego uszkodzenia narządów wewnętrznych lub zgonu.
Nie. Podpowięziowe umiejscowienie wszywki alkoholowej uniemożliwia samodzielne jej usunięcie.
Zabieg wszywki Esperal wraz z konsultację trwa około 20-30 minut.
Wykonanie zabiegu wszywki alkoholowej poprawia komfort życia, wprowadzając, poza oczywistym całkowitym zakazem spożywania alkoholu, ograniczenia w
– stosowaniu produktów zawierających alkohol, tj. płyny do ust, syropy, perfumy i wody toaletowe (może powstać odczyn na skórze)
– spożywaniu produktów zawierających alkohol, tj. słodycze, sosy na bazie octu itp.
Nie. Lek Disulfiram może być stosowany z innymi lekami jednak należy unikać leków zawierających nawet śladowe ilości alkoholu, np. syropy. Zawsze jednak wskazane jest poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach przed zastosowaniem wszywki Esperal.
Jaki i w przypadku każdego innego leczenia farmakologicznego tak i przy zastosowaniu Disulfiramu występują przeciwwskazania. Należą do nich:
– całkowity zakaz stosowania leku u pacjentów w stanie upojenia alkoholowego jak i do 12-24 godzin po;
– występowanie uczulenia na disulfiram i tiokarbaminiany lub którykolwiek składnik leku;
– zdiagnozowana choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze;
– zaburzenia psychiczne lub psychozy.
Nie, leczenie Desulfiramem nie jest refundowane.
Nie, na zabieg wszywki alkoholowej nie jest potrzebne skierowanie a jedynie konsultacja z lekarzem, która może się odbyć nawet w dniu zabiegu.
Tak, jednak pacjent nie musi sam martwić się o receptę czy lek, ponieważ nasz Gabinet zapewnia pacjentowi kompleksowy zabieg wszywki alkoholowej a co z tym związane również lek.
Nie jest zalecane stosowanie leku Disulfiram w pierwszych trzech miesiącach ciąży oraz w czasie karmienia piersią.